Spinal ve epidural anestezi arasında yapılış tekniği olarak fark en basit

Halk arasında “belden aşağısını uyuşturmak” şeklinde tabir edilen hastayı uyutmadan sadece vücudun alt bölgesinde ağrı hissini ortadan kaldırılarak yapılan anestezi teknikleridir spinal ve epidural anestezi. Başta sezaryen olmak üzere birçok karın ve bacak ameliyatlarında vb. kullanılır.

Spinal ve epidural anestezi arasında yapılış tekniği olarak fark en basit şekilde özetlenirse: Spinal anestezide ilaç dura zarının iç tarafına verilirken, epidural anestezide ilaç dura zarının dış tarafına verilmektedir. Dura zarı alttaki videoda “dura” olarak gösterilmektedir, omuriliğin etrafındaki zar tabakasıdır.

Epidural anestezi: Videoda 30. saniyede ilacın dura zarının dış tarafına enjektör yardımıyla verildiği görülmektedir. Daha sonra burada geçirilen ince kateter orada bırakılmaktadır bu sayede gerektiğinde tekrar ilaç verme şansı vardır.
Spinal anestezi: Videonun 50. saniyesinden sonra dura zarının iç tarafına ilaç verildiği görülmektedir. Burada ilaç direkt beyin omurilik sıvısının içerisine verilmektedir. Kateter uygulanmaz.

Leave a Reply